Измерената средна скорост на движение по автомагистралите у нас е 116

...
Измерената средна скорост на движение по автомагистралите у нас е 116
Коментари Харесай

55% от шофьорите в града превишават скоростта, 20% не носят колани и държат телефони

Измерената средна скорост на придвижване по автомагистралите у нас е 116 км/ч

Около 55% от водачите в България не съблюдават скоростните режими в урбанизираните територии. Това е открило изледване, което е обхванало няколко европейски страни. Информация за него е оповестена в последния Доклад за положението на сигурността на придвижването по пътищата и осъществяването на Националната тактика за сигурност на придвижването по пътищата в Република България. Той е за 2022 година и

„ От позиция на сигурността скоростта се смята за „ прекомерно висока “, когато е превишена и несъобразена , т.е. не се съблюдават рестриктивните мерки или не се регистрира обстановката - активност на придвижването, експлоатационното положение на инфраструктурата и метеорологичните условия. Приема се, че тази скорост е директна причина за 10-15% от всички ПТП и за 30% от случаите със починали , а когато не е водещ фактор, то постоянно е способствуващ и утежнителен за следствията “, се показва в документа.

За премерване на скоростта съществували разнообразни индикатори, които се допълвали взаимно.

„ Основният е делът на транспортните средства, пътуващи в границите на ограничаването, като мери превишената скорост, директно обвързвана с броя на ПТП. Други индикатори са междинната скорост и скоростта, под която се движат 85% от транспортните средства. За задачите на проучването се употребява моментна скорост. В проучването на този основен индикатор участваха Австрия, Белгия, България, Кипър, Чехия, Финландия, Германия, Гърция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Испания и Швеция. Ограниченията на скоростта за типовете пътища се разграничават в обособените държави-членки, а по-високото ограничаване за еднакъв тип път нормално значи по-голям дял на водачите, които карат в границите на ограничаването (например България и Ирландия). Данните за обособените интервали от време демонстрират, че държанието на водачите може да се разграничава в другите страни сред светлата и тъмната част на денонощието, и сред делничните и почивните дни. В България 89% от водачите по автомагистралите и 93% отвън обитаемоте места съблюдават скоростните режими. В урбанизираните територии това важи за по-малко от половината от тях - 45%, което е причина за настъпване на ПТП в градска среда. Въпреки доста по-ниската скорост на придвижване, близо две трети от всички произшествия с потърпевши в страната настъпват в обитаемоте места “, написа още в Доклада.

Според документа, в България постоянно се подценява нуждата от потребление на предпазни колани.

„ Около 20% от всички водачи не ги слагат. Още по-притеснителни са данните за пасажерите, пътуващи на задните седалки - единствено една трета от тях поставят колани. Дори на автомагистралите, където измерената междинна скорост на придвижване е 116 км/час, едвам към 36% от пасажерите се обезопасяват. За системите за сигурност на деца е открито, че в колите, пренасящи деца, 60% се употребяват вярно “, се показва в Доклада.

Според него разсейването на водачите е основен фактор за настъпване на ПТП поради всеобщото потребление на мобилни устройства в актуалното всекидневие.

„ В градовете данните са още по-тревожни. Над една пета от водачите държат мобилно устройство, до момента в който ръководят МПС . По всички типове пътища е следено, че 5% от ръководещите рейсове употребяват телефон, до момента в който правят публичен превоз на пасажери, включително деца и възпитаници “, написа още в документа.

 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР